Komentarze do: [7 mitów głównych] Czwarty: “Miasto potrzebuje dużych inwestycji” /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/ Polska północno-wschodnia Fri, 21 Jun 2019 05:40:42 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 Autor: dychadziennie /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-638 Sun, 18 Feb 2018 19:19:22 +0000 /?p=3101#comment-638 Jeśli coś się “jakoś kalkuluje”, to znaczy, że się kalkuluje ledwo lub trochę. Albo że się kalkuluje, ale nie wiem dokładnie jak, bo nie zarządzam tym lotniskiem lub nie jestem księgowym u Pruszyńskiego. I nigdzie nie napisałem kto jest właścicielem bydgoskiego lotniska. Wiadomo, że Lufa nie wybuduje prywatnego lotniska, to tylko skrót, który ma zasugerować, że biznes przychodzi dla ludzi, nie dla infrastruktury. Podałem przykład Zortraxu, podałem Nowy Sącz… Strasznie się czepiasz słówek. Sorki jeśli Cię zabolało, że w centralnej PL niepotrzebne jest lotnisko, chociaż moją intencją w ogóle nie była likwidacja lotnisk (jestem tylko blogerem, staram się pamiętać ktom zacz ;)), a zwrócenie uwagi na pewien problem, który zamiast pracować z ludźmi, pracuje z jakością betonu. A zatem: z perspektywy rozwoju gospodarczego pracuje z drugorzędnym problemem o nazwie infrastruktura w sytuacji żenującej innowacyjności biznesu w naszym kraju ( /innowacyjna-ekhem-gospodarka/ ) i kończących się dopłat z UE, które mogliśmy wykorzystać na dogonienie zachodu. To jest problem, a nie to komu zabrać lotnisko. Jak ludzie chcą latać, to niech latają. Z Szyman do Bydgoszczy i z powrotem po 5x dziennie, tylko po co? 😉
“Jeżeli nie będziemy konkurencyjny, to nie zbudujemy kapitału społecznego” – wyjaśnij mi, proszę, w jaki sposób rozwój infrastruktury (jakiejkolwiek) podnosi konkurencyjność?

]]>
Autor: Jędrzej /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-637 Sun, 18 Feb 2018 18:36:02 +0000 /?p=3101#comment-637 Ciesze się, że przyczyniłem się do czegoś więcej niż tylko “kopiuj-wklej” Odniosę się najpierw do przytoczonego tutaj źródła (Sroczyński) – które 5 lotnisk zostawiamy? Likwidujemy w POZN, bo tam lotnisko to tylko blichtr i prestiż, czy te , które powstawały na bazie lotniska wojskowego -GDN? Bydgoskie lotnisko powstawało również na bazie lotniska wojskowego. Jeżeli widzisz rynek na lotnisko dla balonów, śmiało zapraszam do Bydgoszczy – buduj ;). Co znaczy jakoś kalkuluje? Możesz mi wyjaśnić, bo albo jest biznes albo nie ma.. Podkarpacie – Rzeszów , jak oceniasz region?? Rzeszów – 694 tys. pasażerów w 2017 roku, jak to wyjaśnisz? Idąc jedank twoją skalą (“wyciągania armaty na wróbla” ) trzeba zlikwidować lotniska – Szczecin, Łódź, Szymany, Lublin, Radom, Zielona Góra, Rzeszów oraz Bydgoszcz…Brak znajomości specyfiki naszego regionu, również rzutuje na ocenę naszego lotniska. Właścicielem lotniska jest UM w Toruniu. Proponuje zobaczyć, jaki wynik osiąga dobrze zarządzane lotnisko w Lublinie, porównywalny rynek. Jeżeli nie będziemy konkurencyjny, to nie zbudujemy kapitału społecznego… Prywatnego inwestora na lotnisko w PL ? Zejdźmy na ziemie…znasz jakieś, które zostało zbudowane w PL przez prywatnego inwestora?

]]>
Autor: dychadziennie /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-635 Sun, 18 Feb 2018 10:04:17 +0000 /?p=3101#comment-635 To, że Bydgoszcz jest duża, bo ma (wg statystyk) 350 tys. mieszkańców nie odpowiada na potrzebę montowania tam lotniska. Równie dobrze można powiedzieć, że należy tam zbudować lotnisko dla balonów, bo w tak dużym mieście też się znajdą chętni 😉 Weźmy takie nieco analogiczne lotnisko w Stuttgarcie (750 tys. mieszkańców), w dolnej części tabeli jeśli chodzi o wielkość lotnisk w DE, więc podobnie jak bydgoskie dla PL, które największe też w porównaniu z innymi nie jest. Wiadomo, że to uproszczenie, ale w 2x większym Stuttgarcie liczba pasażerów to około 9-10 mln/rok ( https://www.stuttgart-airport.com/company-information/facts-and-figures ), w Bydgoszczy – 280 tys./rok ( http://plb.pl/pl/contents/57 ). Ze Stuttgartu do najbliższych lotnisk jest 200 km (Frankfurt i Monachium), z Bydgoszczy do najbliższego Poznania – 100 km, do Gdańska – 150 km. 2x bliżej. A i Stuttgart to zupełnie inny pod względem atrakcyjności region (największy udział sektora R+D, druga największa giełda w DE itd.). Ponadto, Stuttgart otworzył swoje lotnisko w 1999, Bydgoszcz w 2004 – zaledwie 5 lat później, choć trudno się zgodzić, żeby Bydgoszcz była tak bardzo konkurencyjna dla innych regionów PL, jak Stuttgart jest w DE. Stuttgart to trzeci najbogatszy land w DE ( https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_German_states_by_GDP ), a Kujawsko-pomorskie gdzie jest? Nie chodzi o deprecjonowanie, to mówią liczby.
Fajnie, że na bydgoskim lotnisku regularnie rośnie liczba pasażerów, że się to prywatnej Lufie jakoś kalkuluje i co jakiś czas otwierane jest nowe połączenie. Bydgoszcz z Zieloną Górą i Radomiem są podane jako przykład wyciągania armaty na wróbla. Lotnisko to prestiż i okno na świat – i spoko, ale chodzi tu w tych przykładach tylko o to, że to blichtr jest w dużej części. Blichtr, który się jakoś budżetowo spina, ale czy serio nie lepiej przewagi konkurencyjne tworzyć budując kapitał społeczny? Tym bardziej że superperspektywicznie nie jest ( /wp-content/uploads/2018/02/List-z-małych-miast.jpg ).
Lufa i sama by wtedy do Was przyszła z propozycją budowy lotniska, tak jak Pruszyński położył drogę w Sokołowie, bo i tak mu się jakoś kalkulowało. Nie jestem ekspertem od rynku lotniczego, tak sobie tylko głośno myślę.

]]>
Autor: Jędrzej /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-634 Sun, 18 Feb 2018 00:06:13 +0000 /?p=3101#comment-634 Rozumiem, że tutaj jest króluje zasada kopiuj-wklej, bez jakieś większej analizy? Bydgoskie lotnisko zostało uruchomione na bazie lotniska wojskowego. Dlaczego słabo się rozwija, to już długa historia, ale zaczyna się w UM w Toruniu. Dlaczego jest potrzebne… to jest banalne pytanie.

]]>
Autor: Jacek /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-632 Fri, 16 Feb 2018 08:23:41 +0000 /?p=3101#comment-632 A propos poznańskiej dyskusji o rewitalizacji Starego Rynku, o której wspomniał autor bloga w jednym z komentarzy – taki jest mój komentarz:

https://aristos.blog/2018/01/13/goracy-temat-rewitalizacji-starego-rynku-w-poznaniu/

]]>
Autor: dychadziennie /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-629 Tue, 13 Feb 2018 09:43:51 +0000 /?p=3101#comment-629 Tak tak po swoim komentarzu zacząłem przeglądać konkretniej ofertę UWM i rzeczywiście sporo obiecujących technicznych kierunków jest. Co do świadomości ekologicznej i ambicjach studentów mogę powiedzieć tylko tyle, że dwa lata czekałem na otwarcie kierunku o odnawialnych źródłach energii, aż znajdzie się wymaganych 10 osób. Dziś dostałem informację, że uzbierali! Co dość interesujące, bo przecież region nadaje się jak mało który. Trzymam kciuki, choć nie uwierzę jak nie pójdę na pierwszy zjazd 😉 Ale chyba jest coś w tym co Naczelny GO kiedyś stwierdził, że miasto nie wykorzystuje w pełni potencjału uczelni.
Dzięki za miłe słowa o tekście! Świata pisaniem się nie zmieni, ale może komuś lektura nasunie jakieś pomysły..

]]>
Autor: Papix /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-628 Mon, 12 Feb 2018 21:01:19 +0000 /?p=3101#comment-628 Dla zainteresowanych – Olsztyn posiada taki dokument jak “Strategia Rozwoju Miasta – Olsztyn 2020” przygotowany w 2013r i co roku następuje przegląd jej realizacji, co również można znaleźć na stronach olsztyn.eu.
Polecam zapoznanie się z zawartością. Ja zrobiłem to również pod kątem metodologicznym ponieważ zawodowo zajmuję się realizacją projektów.
Poniżej wklejam jeden z wycinków który mnie zainteresował z zeszłorocznego przeglądu strategii:
“Cel operacyjny C2: Przekształcanie Olsztyna w wyspecjalizowany ośrodek biznesowych usług
zewnętrznych
W roku 2016, po raz pierwszy od roku 2014, odnotowano realizację zadań wpisujących się w cel
operacyjny C2. W wyniku przeprowadzonej analizy danych, wynik wykonania celu w stosunku do
założonych planów w roku 2016 jest równy 100,00%. Udział ww. celu operacyjnego w wykonaniu celu
strategicznego C. Wzrost innowacyjności odnotowano na poziomie 33,33% i był wyższy o 33,33 punkty
procentowe w porównaniu z rokiem 2015 (tabela 4). Na osiągnięcie wyżej wymienionego wyniku
wykonania celu (100,00%) wpłynęły działania wspierające tworzenie warunków rozwoju centrów BPO/
SSC (zewnętrznych usług biznesowych/ usług wspólnych) realizowane przez Wydział Rozwoju Miasta i
Budownictwa.”

]]>
Autor: Krzysiek /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-627 Mon, 12 Feb 2018 18:46:52 +0000 /?p=3101#comment-627 Przemysł, IT i szeroko pojęty outsourcing to najlepsze na obecną chwilę możliwe branże do ściągnięcia na szybko. Zapewniają stałą pracę dużej ilości osób, są tylko w małym procencie podatne na wahania koniunktury i z czasem jak firm z zagranicy już się trochę zbierze, to i lokalni dostawcy się wybiją i rozwiną albo pracownicy potworzą konkurencyjne firmy dla zachodnich. To na pewno dobry pomysł. Wcale nie wyklucza się z ekologią, turystyką, kulturą itd. Myślę, że wyedukowany pracownik IT czy przemysłu ma sporą świadomość ekologiczną i dużo wydaje na kulturę, książki itd. A dzisiejsze firmy maszynowe, produkcji AGD itd. nie zaśmiecają praktycznie środowiska, jak np. kopalnie odkrywkowe i wielkie huty…
Dla przykładu niemiecka gospodarka opiera się na średniej wielkości firmach przemysłowych opartych na eksporcie.

Kończyłem Politechnikę Gdańską Wydział Mechaniczny i myślę, że bardziej ważne jest spojrzenie na wydziały. Wtedy się okaże, że UWM też ma dużo wydziałów technicznych, a patrząc po kierunkach też jest budowa maszyn, geodezja (zdecydowanie lepsza niż na PG) , budownictwo, informatyka itd. Myślę, że pod względem kadry i nauki nie ma diametralnej różnicy, obstawiam bardziej na ambicję studentów.

Olsztyn powinien ściągać nowe firmy przemysłowe, IT i na outsourcing. Specjaliści się znajdą. Zastanawiało mnie np. dlaczego Jeppesen wziął za siedzibę Gdańsk, a nie Olsztyn? Pracuje tam mnóstwo ludzi z Olsztyna i okolic, po olsztyńskiej geodezji. Robią mapy. Oczywiście większa aglomeracja, lotnisko itd. były w Trójmieście, ale przepaść pod względem wykształcenia i ilości studentów działają bardzo na korzyść Olsztyna. Może miasto nie wykazało inicjatywy? Nie wiem. Straciliśmy po prostu kilkuset mieszkańców miasta na tej jednej firmie.

Trzymam kciuki, że działania takie jak ten artykuł mały kroczkami spowodują, że rządzący miastem zaczną szukać inwestorów…

]]>
Autor: dychadziennie /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-625 Sun, 11 Feb 2018 16:35:17 +0000 /?p=3101#comment-625 To teza prof. Nowaka z książki “świat się chwieje” Sroczynskiego. Jest dostępna online, podlinkowana w tekście. A czemu jest potrzebne? Chętnie się dowiem!

]]>
Autor: Anonim /7-mitow-glownych-czwarty-miasto-potrzebuje-duzych-inwestycji/#comment-623 Sat, 10 Feb 2018 19:41:54 +0000 /?p=3101#comment-623 Bo widać niektórzy w Olsztynie mają kompleks, że Bydgoszcz jest 3 razy większa 😉

]]>