Akcja termos

Znacie ten schemat, gdy w tv zachęcają, żeby przelać kilka złotych potrzebującym: widok na szpitalne łóżko, lamperia, na koniec łyse dziecko patrzące bezpośrednio w kamerę, prosto na Ciebie. A w tle muza z „Requiem dla snu”. No ja nie dźwigam takich historii, odwracam wzrok – może za mało wrażliwy jestem, a może właśnie za bardzo i jakoś nie umiem stawić czoła takim ciężarom. Nie chcę przytaczać liczb, wklejać wykresów ubóstwa i bezdomności – będzie inaczej. Długoterminowe prognozy meteo wskazują, że zima w Polsce będzie w tym roku chłodniejsza niż zwykle. Zresztą, nawet gdyby była statystyczna to perspektywa spędzenia mrozów bez dachu nad głową gorzej niż średnia.

Agata z Poznania wpadła na pomysł konkretnej pomocy bezdomnym: za zebraną od ludzi kasę kupi im termosy, a potem rozda je przez poznańskie ośrodki noclegowe. Część z czytających Dychę Dziennie zna Agatę bardzo dobrze, ja też znam Agatę bardzo dobrze, więc pozostałych nieznających zapewniam, że nie skończy się na wydawaniu na krajoznawcze wycieczki i kupowaniu mieszkań przez fundacje.

Z bezdomnymi jest różnie – trochę pijaczki, trochę los im nie pomógł, trochę system skrzywdził itd. Nie spłycam kwestii bezdomności, chcę tylko pominąć ideologiczne dyskusje kto jest temu winien i „najlepiej to kompleksowo pomagać, bo taki termos wiosny nie czyni”. Moim zdaniem właśnie czyni, bo i herbatę ktoś takiemu bezdomnemu w knajpie zrobi i sobie wleje, a jak nie herbatę to chociaż wrzątek.

PS. Parę godzin temu rozmawiałem z Agatą, póki co ludzie wpłacili niecałe 300 zł i oddali 37 termosów. Można wpłacać ile się chce, na prywatne konto Agaty, jak (nie)znajomy-znajomemu, bo jesteśmy normalne i uczciwe ludzie. Ja wpłaciłem 20 zł, bo więcej nie mam i nie uważam, żebym więcej mógł i potrzebował dać. Ty wpłać ile chcesz, albo wcale; nie będzie linczu 🙂

Akcja termos trwa do 14.12 (środa), dodatkowe info znajdziecie na stronie eventu założonego z tej okazji: https://www.facebook.com/events/350275615337316/

Dane do dobrowolnego przelewu dla Agaty są następujące:
Agata Stępień
86 1050 1520 1000 0092 1634 0886

Dzięki w imieniu bezdomnych!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: