Koniec świata jaki znamy

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Papix napisał(a):

  Ten blog to coś czego szukałem. Dziękuję autorowi. Strona jest już w ulubionych. Liczę na częste równie ciekawe opisy otaczającej rzeczywistości.
  Odnosząc się do powyższego wpisu, kontynuując tok rozumowania to Polska jest taką cieśniną Malakka dla krajów wnętrza kontynentu. Idąc dalej, mocarstwem któremu najbardziej powinno zależeć na uzyskaniu tutaj wpływów są Chiny które mogłyby “powalczyć” o monopol w tym miejscu tak jak USA w cieśninie Malakka. Pytanie czy decydenci są świadomi możliwości które daje taka perspektywa pod kątem biznesowym i mają na taki scenariusz plan działania. Biznesowo możliwości są ogromne. Pytanie czy inni będą nas rozgrywali czy my będziemy wstanie wykorzystać możliwości.
  Druga kwestia to kwestia bezpieczeństwa “lądowej cieśniny Malakka”.
  Rządy w takim miejscu powinny być bardzo sprawne i raczej silne aby nie dawać możliwości rozgrywania interesów kraju przez siły innych krajów zainteresowanych wpływami w takim miejscu. Nie ma mowy o rozdrobnieniu partyjnym i rozrzuceniu decyzyjności a tym samym realizowania różnych wizji przez poszczególne władze (ustawodawcza, sądownicza, wykonawcza, media). Optymalnie aby wszystkie działały we wspólnym interesie. Spójrzmy jak funkcjonuje Singapur.
  Kwestia bezpieczeństwa to również zabezpieczenie militarne. Kraj w takim miejscu powinien mieć bardzo bliskiego koalicjanta będącego światowym mocarstwem z bronią atomową, albo powinien sam tą broń posiadać.
  To na razie tyle spostrzeżeń 🙂

  • dychadziennie napisał(a):

   Wszystko w zarysie wygląda zacnie. Upolitycznienie Via Carpathia, osobowy skład delegacji polskich podczas rozmów z Chinami, retoryczna (niepodparta ekonomicznie) współpraca krajów Młodej Unii, projekt Trójmorza – wszystko to wygląda super, ale jeśli w obecnej formie realizowane nie mają (chyba) wielkich szans powodzenia. Jesli interesuje Cie ta tematyka bardzo dużo ciekawych materiałów znajdziesz na geopolityka.net redagowanej przez dr Leszka Sykulskiego. I wystąpienia dr Jacka Bartosiaka są bardzo cenne. Tekst jest właściwie sklejką wyłącznie jego wypowiedzi nt. geopolityki.

 2. Piotrek napisał(a):

  Bardzo się cieszę, że zacząłeś pisać o geopolityce. Dzięki za ten tekst. Przez cały tekst czekałem na prognozy, wskazówki i pomysły. Jakiś nieco bardziej konstruktywny element. Tzn co “ja” konkretnie mogę albo powinienem. Przecież na pewno o tym myślałeś. Ale byłeś powściągliwy. Szkoda, bo akurat Twoich refleksji bym chętnie posłuchał. To pewnie skromność. Trudno. Poczekam, może jeszcze kiedyś. Dziękuję i pozdrawiam.

  • dychadziennie napisał(a):

   Faktycznie myślałem, żeby się pokusić o rekomendacje, ale tekst rozrósłby się do nieczytalnych rozmiarów. Jeśli pytasz, to wg mnie warto częściej czytać prawicowe media niż te głównego nurtu, bo one (z uwagi na mniejszą popularność) muszą rywalizować jakością materiałów. Zdają się też przedstawiać sprawy z perspektywy polskiej racji stanu i bliżej im do realpolitik. To w kwestii świadomości.
   Podobnie z głosowaniem w wyborach na zwolenników budowania bloku państw Europy śr-wsch.
   Co do realnych działań, wydaje mi się, że należy się spieszyć z pozyskiwaniem jak największych funduszy z UE póki jest jeszcze okazja. Chodzi o fundusze na rozwój własnej działalności. Nie chodzi o wielkie startupy, raczej o typ działań opartych o regionalny-lokalny kapitał.
   No i chyba generalnie to co Chomsky pisał, że należy robić to co łączy ludzi, zamiast ich od siebie oddzielać (np. produkcja telewizorów :-))
   Dość ogólne to, ale pierwsze co przychodzi mi na myśl 😉

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: