Mail do Mojżesza

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

  1. Adam pisze:

    Kurczę, trafiłeś w punkt, a w zasadzie w kilka. Jest dokładnie tak, jak opisałeś. Dodałbym jeszcze jeden punkt: człowiek nie uczy się na błędach, a jedynie swoje błędy utrwala.

    Odpowiedz
    • dychadziennie pisze:

      Możliwe, że tak, ale w tym czy się “człowiek uczy” jest element oceny. Prowokacyjnie mógłbym spytać: a któż Ci dał prawo do mówienia (i wiedzenia) o czyiś błędach i o tym czy się na nich uczy lub nie?

      Odpowiedz
      • dychadziennie pisze:

        Chodzi mi o to, że miałem też napisany punkt “Proces wypracowania opinii polega w większości na powielaniu opinii już stworzonych i wypracowanych, nie na samodzielnym…” itd., ale go wykasowałem, bo jest w tym ocena. Skąd niby mam wiedzieć, że “czy ludzie właśnie w ten sposób wypracowują swoją opinię”? Dlatego wydaje mi się, że przy ferowaniu takich jednoznacznych wyroków trzeba ostrożnie…

        Odpowiedz
        • Adam pisze:

          Psychologowie zmierzyli, zważyli i na podstawie tych pomiarów (statystycznych rzecz jasna) doszli do wniosku, że człowiek nie uczy się na błędach, a jedynie je utrwala oraz powiela opinie już stworzone i wypracowane – jak słusznie zauważyłeś. Jest w tym ocena, to prawda, ale w punkcie o wyrabianiu sobie opinii jeszcze przed poznaniem faktów również. W każdym z powyższych punktów jest element oceny.

          Odpowiedz
          • dychadziennie pisze:

            Akademicko się zrobiło 🙂 Być może jest jak mówisz, że “człowiek nie uczy się na błędach”, co potwierdzili psychologowie, niemniej, z dwóch kresek wynika, że poznawanie faktów (liczb, danych podawanych w raportach o emisjach gazów cieplarnianych) następuje (o ile w ogóle) dopiero po wyrobieniu sobie opinii. Nie wynika natomiast, że “ludzie nie uczą się na błędach”. Wg mnie nie da się połączyć sensu wykresu z sensem zdania o uczeniu się na błędach, dlatego jest to ocena, nadinterpretacja.

            Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: