Teoria muzyki

Może Ci się również spodoba

19 komentarzy

 1. xpil pisze:

  Właśnie dlatego koncerty na żywo są lepsze od chirurgicznie, sterylnie wydzierganych wersji studyjnych.

 2. Paweł W pisze:

  Też mi się skojarzyło z jazzem od razu. Przypomniał mi się pewien grudniowy wieczór w mojej rodzinnej Oleśnicy. Klub nazywał się Fermata. Genialny zespół jazzowy, stolik, mała salka, moja przyszła żona…

  • dychadziennie pisze:

   To chyba najbardziej naturalne skojarzenie. Właściwie to dość ciekawe, że pewne idee (mądrości?), chociaż rozwijane przez ludzi indywidualnie i niezależnie od siebie są takie same. Np. dokładnie to samo podejście można znaleźć w “Desperado” Księżyka, kiedy Stańko opowiada o złej nucie zagranej podczas improwizacji. Stańko wspomina przy tej okazji o Davisie, który twierdził, że nie ma źle zagranej nuty, bo o “źle” tej nuty decyduje następna. I tę samą filozofię w graniu stosuje Stańko, który uczy swoich młodszych kolegów “trzymania”, ciągnięcia złej nuty, bo ona jest naturalna i z niej można wykrzesać dokładnie tyle ile się chce i potrafi. Czyli wszystko lub nic.
   I to jest niesamowite moim zdaniem, że siedzisz w warmińskiej chacie, rozmawiasz z muzycznym wyjadaczem, który nawet na Stańko i Davisa się nie powołuje, chociaż dokładnie do tych samych wniosków doszedł.
   No nic dziwnego, że Twoja Wybranka stała się Twoją przyszłą żoną skoro ją na jazzowe wieczorki wyciągałeś 🙂

   • Paweł W pisze:

    Aaaa, koncert Stańko w hotelu Perła w Oleśnicy, to kolejne miłe wspomnienie.. Sam nie wiem, czemu mnie wybrała. Było wielu facetów życzących mi śmierci;)

    • dychadziennie pisze:

     a to ja pospamuję swoją “produkcją” sprzed kilku miesięcy, bo … no udało się Pana Tomka wziąć na spytki jak odwiedził Warszawę w październiku 2016. Jeszcze za czasów “mojego życia w Poznaniu”: https://www.youtube.com/watch?v=aHAlXR6gWLw Co ten Stańko zrobił po koncercie to się w pale nie mieści!

     • Paweł W pisze:

      Dobre:) Jak Ci się udało z nim pogadać? Ojciec Chrzestny był cool;)

      • dychadziennie pisze:

       😀
       Jak mi się udało… Podszedłem i pogadałem 😉 Chciałem usłyszeć, kto z żyjących polskich muzyków mógłby być wg p. Tomasza prezydentem Polski. Ale jak Stańko się zbierał do odpowiedzi, wybiegł manager klubu i nas srogo opierdzielił za nieautoryzowany wywiad. Więc poczekaliśmy z kumplem pod knajpą, aż p. Tomasz wyjdzie i jak już się z kolei ja zbierałem do przeprosin za “głupią sytuację” (p. Tomka od razu po ‘interwencji’ managera zabrano z powrotem do garberoby) Stańko wyjechał z taką wiązanką, że zaczynała się “opierdoliłem go strasznie”, a skończyła na “chuj pierdolony” (słowo w słowo cytuję) i “chodź tato, taksówka czeka” (słowa córki Stańki, jego managerki). Zwykły, normalny facet po prostu.

  • xpil pisze:

   W sensie że słuchałeś sobie spokojnie muzyki, a tu nagle Twoja żona przyszła? :>

 3. Robert pisze:

  Wspaniała przestrzeń jazzowa! Najchętniej na żywo, na warsztatach!

  • dychadziennie pisze:

   Gdzie na warsztatach? Jakich? Kiedy?!

   • Robert pisze:

    Nie miałem na myśli konkretnych. Ale te, które najcieplej wspominam to oczywiście coroczne na Kalatówkach 🙂

    • dychadziennie pisze:

     O tak! Kalatówki znam tylko z yt, może kiedyś się uda być osobiście. Swoją drogą, kiedyś słyszałem, że wśród polskich górali (nie wiem nawet czy podhalańskich) istnieje taka tradycja, która w dzisiejszej kulturze byłaby czymś w rodzaju hiphopowego beefu. W skrócie chodzi o to (tak słyszałem), że raz do roku organizowane jest spotkanie (w obrębie wioski, rejonu gór?), podczas którego można do muzycznego podkładu nawtykać wszystko, każdemu i bez względu na formę (wyzywać też można). I że takie górskie beefy odbywają się raz do roku i mają działanie bardzo oczyszczające ogólne relacje. Przyznam, że słyszałem tę historię raz i od dość wiarygodnego człowieka, ale od lat nie udaje mi się znaleźć potwierdzenia tego. Słyszałeś może coś o tym?

     • Robert pisze:

      Brzmi mega egzotycznie. Łażę po górach trochę, zadaję się z ludźmi, którzy też ukochali góry – ale nikt nigdy nie wspominał o czymś takim. Chętnie bym zobaczył jak to wygląda w praktyce (o ile faktycznie to gdzieś funkcjonuje).

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: