Mail do Mojżesza
Szanowny Panie Mojżesz
Proszę o jak najszybsze rozesłanie poniższej listy swoim Braciom i Siostrom na Ziemi. Wiem, że poprzednie 10 Przykazań stanowi niejako listę zamkniętą, więc sześć poniższych punktów proszę potraktować jako appendix. Oto one:
– Z dowolnego faktu naukowego można wyciągnąć dowolny wniosek
– Ludzkich opinii o świecie nie kształtuje system edukacji, a system wartości
– Filtry poznawcze/heurystyki, czyli sposoby rozumienia dążą do potwierdzania dotychczasowego poglądu – nie do jego podważania, falsyfikacji i zmiany
– Proces wyrabiania sobie o czymś opinii następuje jeszcze przed poznaniem faktów na jakiś temat
– To emocje, w każdym momencie życia, decydują o działaniu rozumu/racjonalności – nie odwrotnie
– Osiągnięcie obiektywnej prawdy możliwe jest wyłącznie bez udziału emocji
Ludzkość stała się ostatnio obrazkowa, dlatego proszę o rozsyłanie listy z tym załącznikiem:
(źródło: Instytut Gallupa )
PS. W odpowiedzi dostanie Pan pewnie mnóstwo spamu, że to nieprawda. W razie dużych problemów, proszę pisać; pomyślimy wówczas o ponownej wizycie naszego Przedstawiciela.
Kurczę, trafiłeś w punkt, a w zasadzie w kilka. Jest dokładnie tak, jak opisałeś. Dodałbym jeszcze jeden punkt: człowiek nie uczy się na błędach, a jedynie swoje błędy utrwala.
Możliwe, że tak, ale w tym czy się “człowiek uczy” jest element oceny. Prowokacyjnie mógłbym spytać: a któż Ci dał prawo do mówienia (i wiedzenia) o czyiś błędach i o tym czy się na nich uczy lub nie?
Chodzi mi o to, że miałem też napisany punkt “Proces wypracowania opinii polega w większości na powielaniu opinii już stworzonych i wypracowanych, nie na samodzielnym…” itd., ale go wykasowałem, bo jest w tym ocena. Skąd niby mam wiedzieć, że “czy ludzie właśnie w ten sposób wypracowują swoją opinię”? Dlatego wydaje mi się, że przy ferowaniu takich jednoznacznych wyroków trzeba ostrożnie…
Psychologowie zmierzyli, zważyli i na podstawie tych pomiarów (statystycznych rzecz jasna) doszli do wniosku, że człowiek nie uczy się na błędach, a jedynie je utrwala oraz powiela opinie już stworzone i wypracowane – jak słusznie zauważyłeś. Jest w tym ocena, to prawda, ale w punkcie o wyrabianiu sobie opinii jeszcze przed poznaniem faktów również. W każdym z powyższych punktów jest element oceny.
Akademicko się zrobiło 🙂 Być może jest jak mówisz, że “człowiek nie uczy się na błędach”, co potwierdzili psychologowie, niemniej, z dwóch kresek wynika, że poznawanie faktów (liczb, danych podawanych w raportach o emisjach gazów cieplarnianych) następuje (o ile w ogóle) dopiero po wyrobieniu sobie opinii. Nie wynika natomiast, że “ludzie nie uczą się na błędach”. Wg mnie nie da się połączyć sensu wykresu z sensem zdania o uczeniu się na błędach, dlatego jest to ocena, nadinterpretacja.